Unia Europejska

Projekt jest współfinansowany ze środków programu Unii Europejskiej Phare, realizowany pod nadzorem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Rozwój Zasobów Ludzkich
NADZIEJA dla bezrobotnych. Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób zagrożonych długotrwałym bezrobociem.

» (2 Września 2005) Konferencja podsumowująca projekt
31 sierpnia w Centurm Kulturalnym Ojców Barnabitów przy ul. Smoluchowskiego 1 odbyła się konferencja prasowa podsumowująca projekt "NADZIEJA dla ... WIĘCEJ »

» (16 Czerwca 2005) Dotacje z Urzędu Pracy przyznane
Ci z uczestników projektu, których działania w kierunku założenia własnej firmy były najbardziej zaawansowane, złożyli wnioski do Urzędu Pracy o ... WIĘCEJ »

» (20 Maja 2005) Zakończenie szkoleń
W połowie maja zakończyły się ostatnie szkolenia prowadzone w ramach projektu - Warsztaty Przedsiębiorczości "Moja Firma" i Warsztaty Aktywizacji ... WIĘCEJ »

» (27 Kwietnia 2005) GRUPA IV rozpoczęła warsztaty przedsiębiorczości
27 kwietnia ruszyła ostatnia - czwarta - tura warsztatów przedsiębiorczości "Moja Firma". Potrwają one do 13 maja. Jak w poprzednich grupach, ... WIĘCEJ »

» (21 Kwietnia 2005) GRUPA III zakończyła zajęcia
21 kwietnia zajęcia zakończyła grupa III. Jej uczestników prosimy o kontaktowanie się z Fundacją i umawianie z Młodszymi Doradcami Biznesowymi na ... WIĘCEJ »

WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI »

[Rozmiar: 110 bajtów] NADZIEJA dla bezrobotnych: Efekty

Pobierz broszurę informacyjną w formacie pdf

Projekt „NADZIEJA dla bezrobotnych” w liczbach

Przedstawiamy Państwu kilka danych "statystycznych", które obrazują wymierne efekty zrealizowanego przez Fundację NADZIEJA projektu, pt.: „NADZIEJA dla bezrobotnych”.

Czas realizacji i uczestnicy projektu

Przygotowania do realizacji projektu rozpoczęły się w styczniu 2005 roku, a jego oficjalne zakończenie odbyło się 31. sierpnia podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Centrum Kulturalnym Ojców Barnabitów w Warszawie.
Warsztaty dla 4 grup szkoleniowych trwały od stycznia do maja, natomiast z indywidualnego doradztwa uczestnicy korzystali przez cały okres trwania projektu.

Do udziału w cyklu warsztatów zakwalifikowanych zostało 99 osób, w tym 48 kobiet. Szkolenia ukończyło 71 osób. Średni wiek uczestników projektu wyniósł 42 lata (36 osób przekroczyło 40-ty rok życia). Przeciętny czas pozostawania bez pracy to 2,5 roku (wśród beneficjentów było 2 absolwentów, którzy jeszcze nigdy nie podejmowali pracy zawodowej). Grupę liczącą 20 uczestników stanowiły osoby niepełnosprawne.

Efekty projektu

Po zakończeniu cyklu warsztatów i indywidualnego doradztwa biznesowego część uczestników projektu rozpoczęła działania w kierunku założenia własnych firm. Do momentu zakończenia realizacji projektu 11-tu jego uczestników zarejestrowało własną działalność gospodarczą. 6 spośród tych firm już działa, 5 kolejnych rozpocznie realną działalność w ciągu miesiąca lub dwóch. Opóźnienie to wynika z chęci skorzystania z niższych stawek ZUS dla nowopowstających firm.

7 uczestników projektu otrzymało bezzwrotne dotacje z Urzędu Pracy miasta stołecznego Warszawy na "rozkręcenie własnego biznesu". Ich wysokość wynosi do 12 tysięcy złotych. W przygotowaniu niezbędnego biznes planu oraz wniosków o dotacje pomogli uczestnikom projektu Doradcy Biznesowi Fundacji NADZIEJA.

Dla wielu osób czas realizacji projektu okazał się zbyt krótki i na wyniki podjętych przez nie działań przyjdzie poczekać nieco dłużej. Do tej grupy należy zaliczyć
10 osób, które mają już przygotowane wnioski o dotacje z Urzędu Pracy i czekają na ogłoszenie kolejnego terminu ich składania. Po otrzymaniu dotacji ich firmy będą mogły wystartować z wyższego pułapu, przedstawiając swoim klientom bardziej atrakcyjną ofertę. Kolejnych 15 osób deklaruje chęć założenia własnej firmy do końca 2005 roku. Większość z nich w trakcie trwania projektu przygotowała analizę finansową i dokładny plan realizacji swoich przedsięwzięć. W wielu przypadkach konieczne jest jednak dokończenie prac przygotowawczych (znalezienie odpowiedniego lokalu, remonty, zgromadzenie wymaganej dokumentacji i pozwoleń, a także środków finansowych).

Efektem projektu "NADZIEJA dla bezrobotnych" są nie tylko nowopowstałe firmy. Projekt przyczynił się do podniesienia kwalifikacji zawodowych jego uczestników (obsługa komputera, wiedza z zakresu przedsiębiorczości i marketingu), a także do poprawy ich kondycji psychicznej. Wzmocnienie wiary w siebie, pozytywna samoocena, praca nad motywacją - to tylko niektóre elementy aktywizacji zawodowej przeprowadzonej w ramach projektu. Przyczyniły się one zapewne do faktu, iż
9 uczestników projektu znalazło pracę. Część z nich nie zrezygnowała jednak z planu założenia własnej firmy.

Poniżej prezentujemy wybrane przedsięwzięcia realizowane przez uczestników projektu:

» DOBRE I TANIE UBIERANIE - obwoźny handel odzieżą
» Sklep wędkarski JERK
» DORAN - profesjonalne sprzątanie
» Riksze Warszawskie RiWa
» IMPREZY-MIX Kompleksowa obsługa uroczystości
» MALORY - usługi na wysokościach
» ARAPAIMA - ryby akwariowe

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo FUNDACJA NADZIEJA

| FUNDACJA NADZIEJA | O PROJEKCIE | UDZIAŁ W PROJEKCIE | EFEKTY | AKTUALNOŚCI |
projekt maciej at banasiuk.one.pl